Kredi Notu

Kredi Notu Hesaplama

Kredi Notu Nedir? – Kredi Notu, insanların kullandıkları kredi kartları, taksitli kredi kredili mevduat hesaplarıyla ilgili kredi kullanım ve ödemelerine göre hesaplanmakta olan bir nottur. Kredi Notu Hesaplama sistemine göre not ne kadar yüksekse, kişinin ödemelerinde gecikmesi veya ödeme yapmaması ihtimali o kadar düşüktür. Bu nedenle bankalar için bu not oldukça önemli bir değerlendirme yöntemidir. Kredi Notu düşük olan birinin kredi başvurusunun onaylanma ihtimali düşüktür. Bu notla ilgili detaylı bilgilere kişiye özel Risk Raporu alınarak bakılabilmektedir.

Her hangi bir bankadan kredi kartı alarak kullanılmış ya da kullanmakta olan, bireysel kredi veya kredili mevduat hesabı kullanmakta olan ve son 5 yıl içerisinde kredisi kapanmış olan her bireyin bir kredi notu bulunmaktadır. Bu notlar, bireyin hesap hareketlerine göre günlük olarak güncellenir.

Kredi Notu Ne Anlama Gelmektedir?

  • 0-500 arası kredi notu olanların kredisinin onaylanması düşük ihtimaldir.
  • 500-800 kredi verilmesi riskli görülen; ancak ipotek veya kefil gösterilmesi durumunda kredi verilebilmektedir.
  • 800-1100 kredi verilmesi muhtemel, az riskli grubu temsil eder.
  • 1100-1400 arası borçlarını zamanında, düzgün olarak ödeyebilen gruptur.
  • 1400 ve üzeri ise kredisi onaylanması yüksek ihtimalli kişileri temsil eder.

Kredi Notu Nasıl Hesaplanır, Nereden Öğrenilir?

Kredi Notu, bireyin kredi kartı, kredi borçları gibi ödemeleri zamanında yapıp yapmadığına ve genel hesap hareketlerine göre hesaplanır. Aynı zamanda sigortalılık süresi, belgelenebilir gelir miktarı ve geçmiş dönemde bireyin bankalar ile olan genel ilişkisi gibi faktörler de bu notun Kredi Notu Hesaplama için oldukça önem taşımaktadır.

Bu not KKB tarafından hesaplanmaktadır. Bu nedenle ya kendi resmi sitesinden ya da sunmakta olduğu yeni bir hizmet olan Findeks’den bu not öğrenilebilir. Bu sitelerden kişi bilgileri girilerek kredi notu hesaplanması istenebilir; ancak bu hesaplama paralıdır. İlk seferde parasız olarak bireye kredi notunu hesaplayarak verir; ancak bundan sonrakiler için para talep eder.

Kredi Notu her ne kadar gün aşırı güncellenmekte olsa da, çok ani değişikliklere uğrayan bir not değildir. Genelde notu düşüren ya da arttıran şeyler, bireyin uzun bir zamana yayılmış hesap hareketleridir. Bazı durumlarda bankalar inisiyatif kullanabilmektedir. Bu nedenle aynı finansal duruma sahip iki kişiden birine kredi verilirken diğerine verilmeyebilir.

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir