Kredi Notu

Kredi Notu Nedir

Kredi Notu Nedir – Bankalardan alınan kredilerin belirli bir ödeme planı bulunmaktadır. Kişiler kredileri alırken bu ödeme planlarını kabul eder ve bankalarda kişilerin bu ödeme planlarına sıkı sıkıya bağlı kalmasını ister. Bu ödemelerin herhangi bir şekilde aksatılması nedeniyle de bankalar bazı yaptırımlar uygular. Bu yaptırımları ilki de kredi notunun düşürülmesi olur. Yani kredi notu nedir diye baktığımız zaman, bankaların ödeme düzenine göre kişilere verdiği not olarak tanımlayabiliriz.

 

Bankalar ödemeleri aksattığını düşündüğü bir müşterinin ilk olarak kredi notunu düşürür. Bu kredi notu 0 ile 1900 aralığında değişmektedir. Kredi notu 0 olan bir kişi, daha önce hiçbir bankadan kredi kullanmamış demektir. Yani bankalar, hiçbir şekilde kredi kullanmayan kişileri de riskli grupta görmekte ve kredi notlarını 0 olarak belirlemektedir. Kredi notu 1 ve yukarısında olan kişilerin ise belirli bir kredi geçmişi var anlamına gelmektedir.

 

Kredi notu bankalardan kredi çekebilmeyi belirleyen en önemli etkendir. Yaptığınız kredi başvurularında bankalar ilk olarak sizlerin kredi notunu sorgular. Bu kredi notu istenen seviyede değil ise, hiçbir şekilde kredi çekilemez. Ortalama olarak bakılacak olursa, kredi notu 1500 ve altında olan kişilerin bankalardan kredi çekebilmesi oldukça zor olur. 1500 ve yukarısında yer alanlar ise, kredi çekerken herhangi bir sorun yaşamaz. Bankalardan kredi çeken her kişinin, kredi notu ve diğer tüm kredi bilgileri Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınır. Kredi Kayıt Bürosu, tüm bankalar tarafından ortak olarak oluşturulmuştur. Yani başvurunuzu hangi bankadan yaparsanız yapın, banka bu Kredi Kayıt Bürosu aracılığıyla sizlerin kredi notunu sorgulayacaktır. Bu bakımdan kişilerin kredi başvuruları yapmadan önce, kredi notlarını öğrenmesinde fayda vardır. Kredi notunuzun bu aşamada düşük olduğunu belirlerseniz, yeni bir plan belirlemeniz gerekecektir. Zira bankalar kredi notu düşük olan kişilere hiçbir şekilde kredi vermek istemez. Kredi notu çok düşük olan kişilerin ise kredi çekebilmek için bankalarla yoğun bir şekilde temaslar kurması gerekir.

 

Kredi notu bir kere düşen kişiler için, bu durum elbette kalıcı olmayacaktır. Sonraki ödemelerde belirli bir düzen oturtmanız durumunda, banka kredi notunu tekrardan yükseltecektir.

 

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir