Bankalar

Ptt hafta sonu açık mı?

Ptt hafta sonu açık mı? – Her devlet dairesinde olduğu gibi PTT de belli saatler arasında çalışmaktadır. Bütün ülke genelinde bütün PTT’ler aynı saatler de paydos edip aynı saatlerde çalışırlar. Genellikle açılış 8:30 da olmakta öğlen 12:30 a kadar çalışma devam etmektedir. Daha sonrasında bir saatlik bir öğle yemeği arasından sonra mesai 13:30 dan 16:30 a kadar devam etmektedir. Bu işlerin yoğun olmadığı zamanlarda uygulanan bir mesai saat dilimidir. Ama yoğunluk veya ülke genelinde fatura vs. işlerinde uygulanan acil durumlar olduğunda öğle arası verilmeden veya nöbetçi gişeler koyularak 17:00 ye kadar çalışma devam etmektedir.

 

Eskiden posta hanelerde yapılan işlemler daha yoğun olurdu. Teknolojinin gelişmesi ile birçok fatura işlemi, kira yatırma işlemi, para çekme, para yatırma işlemi vs. internet ortamından yapılabilmektedir. Bu nedenle PTT’ye gitmeye gerek kalmamaktadır. Önceki yıllarda para çekme işlemi gişelerden yapılmakta idi. Şimdi PTT kartla mesai saatini beklemeden PTT önlerinde bulunan bankamatiklerden para çekme para yatırma işlemi yapabilirsiniz. Bu oluşan teknolojik gelişmelerden sonra gişelerde sıra bekleme derdinden birçok insan kurtuldu. Gişelerde eskisi kadar yoğun olmamaktadır.

 

Kökeni Osmanlı Devletine dayanan PTT ülkemizin ilk posta teşkilatıdır. Osmanlıdan günümüze ismi değişerek kurum şimdi ki halini almıştır. Modern çağın gerektirdiği değişimleri bünyesinde geliştirerek modern çağa uyum sağlamıştır. Yıllar geçtikçe kargo servisini de bünyesine katmış olan PTT’nin avantajlı olmasının sebebi hem güvenilir hem de devlet destekli bir kurum olduğu için diğer kargolardan ucuz olmasıdır. PTT’nin son yıllarda PTTcell adında bir kartı bile çıkmıştır. PTT çalışma saatleri yukarıda belirtilen saatler olmakla birlikte sadece onaylı evrak veya makbuz almamız gereken durumlarda gişelere başvurmamız gerekmektedir. Neyse ki birçok işlem artık uzaktan halledilmektedir.

 

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir