Bankalar

18 yaşını doldurmadan banka hesabı açma

18 yaşını doldurmadan banka hesabı açma – Bankalar; kredi, kredi kartı, vadesiz hesap, vadeli hesap, kredili mevduat hesabı gibi birçok işlem konusunda müşterilerine hizmet vermektedirler. Bunlardan en sık kullanılanı da şüphesiz kredi ve kredi kartlarıdır. Günümüzde artık bankalar ile çalışmayan insan neredeyse kalmamıştır. Herhangi bir bankadan kredi çekmemiş ya da kredi kartı kullanmamış bile olsa en azından herkes çalıştığı işyerinden ödenecek maaşı için bir bankadan hesap açtırmış ve böylece bir banka ile çalışmıştır.

 

Bankalardan çeşitli amaçlar ile hesap açtırılabilmektedir. Bu hesapların başında da maaş hesapları ve vadeli mevduat hesapları gelmektedir. Bu tür hesapları isteyen herkes istediği bankadan açtırma konusunda özgürdürler. Ancak 18 yaşını doldurmadan banka hesabı açma işleminde bazı şartlar bulunmaktadır. 18 yaşını doldurmamış olan kişi kendi isteği ile bir bankaya gidip hesap açtıramaz. Mevcut yasalar buna izin vermemektedir. Ancak hesap açmak isteyen kişinin anne ve babasını yada ailesi yoksa vasisini bankaya getirerek hesap açma işlemi sırasında gerekli evraklara imza atarlar ve hesap açılması konusunda muvafakat verirlerse, 18 yaşın altındaki küçüğe hesap açılması mümkün olabilmektedir. Ancak bu durumda da kişi sadece kendisine gönderilen ATM kartı ile ATM’den para çekebilecektir. Şube gişesinden para çekmek istemesi durumunda, anne ve babasının beraber gelmesi ya da hesap açılış esnasında anne ya da babanın tek başına işlem yapabileceğine dair imza vermişlerse sadece birinin gelmesi gerekmektedir.

 

18 yaşını doldurmadan çalışma hayatına atılan kişiler de bulunmaktadır. Bu kişiler için açılacak olan maaş hesaplarında ise farklı bir durum söz konusudur. Bu durumda kişinin anne ya da babasının bankaya gelmesine gerek bulunmamakta olup kişinin çalıştığı şirketin yetkilisinin, maaş ödemesi için çalıştıkları bankaya, 18 yaş altında olan küçüğün kendi şirketlerinde çalıştığını ve kendisine maaş hesabı açılması gerektiğini belirten bir dilekçe göndermesi gerekmektedir. Ancak bu şekilde açılan hesaptan da kişi sadece yatırılan maaş tutarını çekebilecek, maaş dışında yatırılan bir tutar olursa kendisi velisi olmadan çekemeyecektir. Yaşını doldurana kadar bu şekilde işlem yapmak zorunda kalacaktır.

 

 

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir