Kredi Notu

Findeks Kredi Notu Sorgulama

Findeks Kredi Notu Sorgulama – Bankalarla ve özellikle krediler ile iç içe yaşadığımız bu dönemde maalesef krediler ve kullanım koşulları hakkında çok fazla detaylı bilgiye sahip değiliz. Birçok insan küçüğünden büyüğüne bütün ihtiyaçları için kredi çekmek istemekteler. Ancak kredi çekebilmek için gerekli şartları yerine getirip getirmediğini herkes bilmemektedir. Kredi notu, kredi başvuru şartlarından en önemlilerinden birisidir.

 

Kredi çekmek için bankaya müracaat eden bir kişinin kredi başvurusu alınmadan önce, banka memuru tarafında kredi notu kontrol edilir. Eğer kişinin kredi notu, o bankanın talep ettiği minimum kredi notu miktarından düşük ise kişinin kredi başvurusu olumsuz sonuçlanmakta ve diğer başvuru kriterlerine gerek kalmamaktadır. Bazı insanlar borcu olmadığını ve gelirinin yüksek olduğunu söyleyerek bu durumun kredi çekmesine yeterli olacağını düşünmektedirler. Halbuki bu çok yanlış bir düşüncedir. Kredi notu diğer tüm kriterlerin önünde gelir. Kredi notu, kişinin daha önceki banka çalışmalarının durumunu özetler. Yani kişinin, aldığı kredileri ya da kullandığı kredi kartlarının aylık ekstrelerini düzenli ödeyip ödemediğini gösterir. Bu durumda kredi notu düşük olan bir kimse, banka borçlarını düzenli ödemiyor demektir ve böyle bir kişinin geliri ne kadar yüksek olursa olsun bankalar kredi vermek istemezler. Bu sebeple asıl yapılması gereken kredi notunun artması için uğraşmaktansa hiç düşmemesi için gayret göstermek ve ödemelerin düzenliliğini sağlamaktır.

 

Bir ihtiyaçları için kredi çekmek isteyen kişiler başvuru şartlarını yerine getirip getirmediklerini merak ederler. Kişi gelir durumunu ve mevcut banka borçlarını zaten bildiği için geriye öğrenmesi gereken sadece kredi notu kalmaktadır. Bunu da bir bankaya kredi başvurusu için müracaat etmeden, kendisi, internet aracılığı ile findeks kredi notu sorgulama hizmeti sayesinde öğrenebilmektedir. Bankaların talep ettikleri kredi notu değişebilmektedir ancak findeks ortalama olarak iyi bir fikir vermekte ve kişilere yol göstermektedirler. İnternet üzerinden, herhangi bir bankaya gitmeden, hızlı bir şekilde kredi puanı öğrenilebilir ve kredi çekilip çekilemeyeceği konusunda bilgi sahibi olunabilmektedir. Findeks kişinin sadece kredi notu hakkında bilgi vermekte olup, kimin ne kadar kredi kullanabileceği konusunda herhangi bir bilgi vermemektedir. Kişilerin ne kadar kredi çekebilecekleri bankadan bankaya değişmektedir.

 

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir