Kredi Kartı Başvurusu

Visa Kart İle Master Kart Arasındaki Fark Nedir

Visa Kart İle Master Kart Arasındaki Fark Nedir – Günlük hayatımızda, sürekli olarak kullandığımız, yaptığımız hemen her harcamada yararlandığımız banka kartlarımızın, sağ alt köşelerinde bulunan Visa kart ve Master kart logoları hakkında birçoğumuz merak etmemize karşılık, bilgi sahibi değiliz. Kartlarımızın sağ alt köşelerinde yer alan bu logolar, belki de hiç ihtiyaç duymadığımız için, araştırmaya değer görmediğimiz bir ayrıntıya dayanıyor birçoğumuz için. Özellikle güvenli alışveriş için gerekli olan kredi kartı bilgilerini kimse ile paylaşmamanız gerekmektedir. Eğer bu bilgilerin ifşa edildiğini düşünürseniz hiç tereddüt etmeden kartınızı değiştirebilirsiniz.

 

Visa Kart İle Master Kart Arasındaki Fark Nedir?

Visa kart ve Master kart, aslında birbirine rakip, dünyanın en büyük iki finans şirketidir. Kullandığımız banka kartları, kredi kartları ve ön ödeme kartları, bu iki rakip firmanın alt yapısı kullanılarak, tüketicilere hizmet sunmaktadır. Bankalar, piyasa bulunan kartları için, bu iki firma ile anlaşma yapmakta ve ödeme sistemleri için bu iki firmanın alt yapılarını kullanmaktadırlar. Yani, Visa kart ve Master kart ile muhatap olan kesim tüketiciler değil, o firmayla alt yapısını kullanmak üzere anlaşma imzalayan bankadır. Bankalar anlaştıkları firmanın alt yapısını kullanmak karşılığında, elde ettikleri ciro üzerinden bu firmaya ödeme yaparlar. Tüketicilerin kullandıkları banka kartlarının Visa kart ya da Master kart olması, tüketiciyi değil, söz konusu bankayı ilgilendiren bir durumdur. Ülkemizde her iki firma ile bankaların yaptığı anlaşmalar olduğundan, bank kartınızın hangi firmanın alt yapısını kullandığı, bankanızın hangi firmayla anlaşma yaptığı, çok önemli bir durum olmamaktadır. Her iki firmada dünya çapında bankalarla anlaşma yaptığından, yurtdışında da sorun yaşanmamakla beraber, yurtdışı seyahatlerinizde, hem Visa kart logolu, hem de Master kart logolu kartınızı yanınızda bulundurmanız, sizin faydanıza olacaktır.

 

Master Kart:

Master kart, 1966 yılında, Amerika Birleşik Devletleri’nde kurulan ve ödeme sistemleri konusunda oldukça uzman olan, alt yapısı çok güçlü bir finans şirketidir.

 

Visa Kart:

Visa kart ise, merkezi İngiltere olan ve 2004 yılında kurulmuş olan ve yine çok güçlü bir ödeme sistemine sahip olan bir finans şirketidir.

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir