Kredi Kartı Başvurusu Uncategorized

Satın Alınan Evde Kiracı Varsa, Bu Durumda Ne Olur?

Satın Alınan Evde Kiracı Varsa, Bu Durumda Ne Olur – Eğer bir ev sahibi olmaya karar verdiyseniz, ev sahibi olmadan önce satın almak istediğiniz evle ilgili birçok konuda ayrıntılı bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Ancak bu konuda araştırma yaparken, ev almak isteyen insanların üzerinde hiç durmadığı, hatta düşünmeği önemli bir konu vardır. Bu da satın aldığınız evde oturan bir kiracı olup olmadığıdır. Bu durumda eğer evde bir kiracı varsa hemen herkesin aklına gelen ilk soru Satın Alınan Evde Kiracı Varsa, Bu Durumda Ne Olur? Olmaktadır.

 

Satın aldığınız evde bir kiracının ikamet etmesi, birçok sorunu da beraberinde getirecektir. Alacağınız evi yatırım amaçlı alıyor ve kiraya vermek istiyorsanız, evde oturan kiracı ile evi satın almadan detaylar konusunda anlaşmanız durumunda, hem sizin, hem de kiracı açısından hiçbir sorun yaşanmayacaktır. Ancak satın aldığınız evde oturacaksanız ve evde bir kiracı bulunuyorsa, bazı sıkıntıların çıkması söz konusu olacaktır.

 

Kira sözleşmesi, borçlar kanunu kapsamında olan ve ev sahibi ile kiracıya belli yükümlülükler getiren bir sözleşmedir. Satın aldığınız evde oturan kiracının evden çıkmasını istemeniz halinde, yapmanız gereken en önemli ayrıntı, evin tapu ile işlemlerinin bittiği ve evin tapuda sizin adınıza kayıtlı olduğu günden itibaren, bir aylık süre içinde, kiracıya bir ihtarname çekmenizdir. Kiracının ihtarnameyi tebliğ ettiği tarihten itibaren, evi boşaltması için tam altı aylık bir yasal süresi bulunmaktadır. Yani, satın aldığınız evden kiracıyı çıkarmak ve siz oturmak istiyorsanız, evin boşaltılması için en az altı ay beklemeniz gerekmektedir. İhtarname çekme süresini kaçırmanız durumunda ise, yasal olarak yapabileceğiniz tek şey, kira sözleşmesinin bitmesini beklemek olacaktır. Çünkü mevcut kira sözleşmesi, satışla birlikte yeni ev sahibine devir olacak ve yeni ev sahibini bağlayacaktır.

 

Ayrıca, özellikle uzun vadeli kiralamalar için söz konusu olan, tapuya şerh konulması durumunun varlığı, kira sözleşmesinin bitmesini beklemenize neden olacaktır. Tapuya konulan şerhin anlamı, kira sözleşmesi bitmeden, kiracının evden çıkmayacağı yönündedir ve uzun vadede hazırlanan bu sözleşmeler genellikle en az beş yıl üzerinden yapılmaktadır.

 

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir