Bankalar

Çeyiz Parası (Evlenme İkramiyesi)

 

Çeyiz Parası (Evlenme İkramiyesi) Nedir?

Çeyiz parası, sosyal güvenlik kapsamında anne ya da babasından gelir/ aylık alan kız çocuklarının evlenmeleri halinde yapılan nakit yardımdır.

 

1 Ekim 2008’den önce, 5434 sayılı Kanun kapsamında olan çeyiz parası, 1 Ekim 2008’den sonra 5510 sayılı Kanun kapsamında verilmektedir.

 

Çeyiz Parası (Evlenme İkramiyesi) şartları Nelerdir?

  • Yalnızca, anne ya da babasından ölüm gelir ya da aylık alan kız çocukları için geçerli olan bir ödemedir. Erkek çocuklar yararlanamaz.
  • Anne ya da babasından aylık alan kız çocuklarının, aylık alırken evlenmeleri halinde ödeme mümkün olmaktadır.
  • Dul eşler, tekrar evlendiklerinde çeyiz parası alamazlar.
  • Çeyiz parası, Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınmakta olan, en son gelir ya da aylığın 2 yıllık tutarıdır (Alınmakta olan aylık x 24). Hesaplanan tutar, tek seferde peşin olarak ödenir.
  • Evlenerek, çeyiz parasını almaya hak kazanan kız çocuğunun, anne ya da babasından almakta olduğu gelir ya da aylık kesilir.
  • Anne ya da babasından aylık alan kız çocuğu evlendiğinde, aynı aylıktan yararlanan diğer kişilerin (anne, kardeş, dede ve nine) maaşlarında artış, ancak 2 yıl sonra gerçekleşecektir. (Evlenen kız çocuğunun 2 yıllık maaşını peşin aldığı düşüncesiyle)
  • Evlenerek çeyiz parası alan kız çocuğuna, 2 yıl geçmeden boşandığı takdirde, 2 yıllık süre tamamlanana kadar maaş bağlanmaz. (Evlenen kız çocuğunun 2 yıllık maaşını peşin aldığı düşüncesiyle)
  • Evlenerek çeyiz parası alan kız çocuğu, 2 yıl geçtikten sonra boşansa bile, çalışıyorsa maaş bağlanmaz. Maaş bağlanması için, kız çocuğunun işten ayrılması gerekmektedir.
  • Çeyiz parası alan kız çocuğu, eşinin üstünden sağlık yardımı alamıyorsa, kendisi üzerinden 2 yıl süre ile sağlık yardımlarından yararlanabilir.
  • Evlenen kız çocuğunun çeyiz parası alabilmesi için, bulunduğu yerdeki SGK İl Müdürlüğü ya da Sosyal Güvenlik Merkez Müdürlüklerine başvurması gerekmektedir. SGK talep olmadan çeyiz parası için işlem yapmamaktadır. Ayrıca, çeyiz parası talebinin evlilik tarihinden itibaren 5 yıl süre geçmeden yapılması gerekmektedir. 5 yıl geçtiği takdirde talep edilmez ise çeyiz parası hakkı ortadan kalkmaktadır.

 

Yukarıda, çeyiz parası (Evlenme ikramiyesi) ile ilgili kısaca bilgiler vermeye çalıştık. İyi günler.

 

 

 

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir