Kredi Kredi Notu

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Kredi Çekebilmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalı – Bankalar kişilere kredilerini ödeme düzenlerine göre 0 ile 1900 arasında değişen bir kredi notu verir. Kredi notları özellikle bankacılık anlamında çok önemli bir noktadır. Zira bankalar kişilere kredi verirken, ilk olarak kredi notlarını değerlendirir. Bu kredi notları bankalar tarafından belirli risk gruplarına bölünmüştür. Kişilerin de kredi notunu bu gruplara göre değerlendirmesi ve hangi risk grubunda yer aldığını belirlemesi gerekir. Kredi çekebilmek için kredi notu kaç olmalı tarzında sorular soranların da öncelikle hangi risk grubunda olduğunuz bilmesi gerekir.

 

En Riskli Grup (Kırmızı Grup)

Bankaların en riskli olarak adlandırdığı grup, 0 ile 799 arasında bir kredi notu olan kişilerde oluşur. Bu grupta yer alan kişi en riskli gruptur ve bankalar bu gruptaki kişilere genel olarak kredi vermemektedir. Bu grupta yer alan kişiler, kredi çekebilmek için bankaya oldukça sağlam bir teminat gösterebilmelidir. Ancak şunu da söylemek gerekir ki, birçok banka bu teminat sağlansa bile, en riskli grupta yer alan kişilere kredi vermez.

 

Orta Riskli Grup (Turuncu Grup)

Bu grupta yer alan kişilerin kredi notu da 800 ile 1299 arasındadır. Bu grupta yer alan kişilerde belirli şartları yerine getirerek bankalardan kredi alabilir.

 

Az Riskli Grup (Sarı Grup)

1300 ile 1499 arasında yer alan az riskli grup için de, iyimser bir tablo çizilebilir. Zira az riskli grupta olup da kredi çekebilen birçok kişi bulunmaktadır.

 

İyi Grup (Açık Yeşil Grup)

Kredi notu 1500 ile 1699 arasında yer alanlar da iyi grupta sayılır ve kredileri rahatlıkla alabilir.

 

Çok İyi Grup (Koyu Yeşil Grup)

1700 ve 1900 aralığında bir puana sahip olan bu gruptaki kişiler ise bankalar tarafından en iyi değerlendirilen kişilerdir.

Bu puan aralıkları bazı bankalara göre değişiklik gösterebilir. Ancak genel olarak baktığımız zaman bir kişi için kesin bir şekilde kredi ödeyebilir diyebilmemiz için, kredi notunun 1500 ve üzerinde olması gerekir. 1500’ün altında yer alan kişilerin de belirli şartlar dahilinde kredi çekebileceğini unutmamak gerekir. Ancak bu noktada en riskli grubu ayrı bir noktaya koymak gerekebilir.

 

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir