Bankalar Kredi Kartı Başvurusu

Kredi Kartım Kayboldu, Çalındı Ne Yapmalıyım

Kredi Kartım Kayboldu, Çalındı Ne Yapmalıyım – Sürekli bir yerlerde bir şeylerini kaybeden unutkan ve dalgın insanlar vardır. Bu unutulan şeyler bazen önemsizken bazen de çok önemli bir eşya, nesne olabiliyor. Bu önemli nesnelerden biri de şüphesiz kredi kartı olmaktadır. Binlerce TL’lik limiti olan bir kredi kartını kaybetmek ve onun kötü birinin eline geçmesini düşünmek kişinin kafasını içten içe düşüncelere sokabilir. Binlerce liralık zarara uğrama düşüncesi bile insanı zor durumda bırakmaya yetebilir. Elbette kredi kartı kayıplarının tek nedeni unutkanlık olmamaktadır. Hırsızlık sonucu da kredi kartınızı kaybetmiş olabilirsiniz.

Kredi Kartımı Kaybettim Ne Yapabilirim?

Eğer ki kredi kartınızı kaybettiğinizi düşünüyorsanız, bakabilecek her yere bakıp yine de bulamadıysanız yapmanız gereken bazı püf noktalar vardır. İlk olarak size hizmet veren bankanızı aramalı ve sorununuzu bildirmelisiniz. Müşteri hizmetlerine ya da telefon bankacılığı aracılığıyla, tek bir tıkla Kayıp Çalıntı Hizmetleri bölümünden sorununuzu iletebilirsiniz. Bu sorun için bankanızı aradığınız telefonun kendinizin ya da her an ulaşabileceğiniz bir yakınınızın telefonu olduğuna dikkat etmelisiniz. Çünkü bir şebeke ile karşı karşıyaysanız yani dolandırıldıysanız, ATM cihazlarındaki telefonları bile etkisi altına alabilirler.

 

Kredi kartınızın kaybolduğunu/çalındığını bankanıza ilettikten sonra kartınızı iptal etmelerini ve kendinize yeni bir kredi kartı göndermelerini isteyebilirsiniz. Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise, telefonda bu husus hakkında konuşurken hiç kimse, buna müşteri hizmetleri de dâhil olmak üzere sizin kartınızın şifresini isteme gibi bir hakları yoktur. Eğer böylesi bir durumla karşılaşırsanız, kesinlikle şifrenizi karşı tarafa vermeyin. Ve durumu hemen bankanın yetkililerine iletmelisiniz. Daha sonra kartınızın hesap hareketlerini kontrol ederek, hırsızlık gibi bir durumun olup olmadığını anlamış olacaksınız.

 

Eğer böyle bir durum mevcutsa, derhal gerekli işlemleri yapmalısınız. Bankanıza eğer tarafınıza yeni bir kart gönderilmesini talep ettiyseniz, genellikle 15 gün içerisinde elinize geçmiş olacaktır. Yine de bu süre bankadan bankaya değişiklik gösterebilir. Hesap hareketlerini kontrol aşamasında, isteğiniz dışında bir harcama yapıldığını gördüğünüz takdirde hemen hukuki sürece başvurmalısınız. Ve konu hakkında bir dilekçe yazarak, Cumhuriyet Başsavcılığına iletmelisiniz. Bunun dışında böyle bir durumda bankanızın da kusurunun olduğunu düşünüyorsanız, ona da dava açma hakkına sahipsiniz.

 

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir