Kredi Notu

Kredi Notu Neden Düşer?

Kredi Notu Neden Düşer?

 

Bankalar, kredi ya da kredi kartı başvurusu yapan müşterilerine kredi kullandırırken, müşterilerinin kredi notlarını çok önemserler. Kredi notu, Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan ve her ay düzenli olarak güncellenen bir puanlama sistemidir. Bankalar kendilerine gelen başvuruları, Kredi Kayıt Bürosu tarafından tutulan bu puana göre değerlendirir ve kredi ya da kredi başvurusunun onayını verirler. Kredi notu, müşterilerin ödeme alışkanlıkları ve ekonomik durumları hakkında bankalara büyük bilgiler vermektedir. Kredi puanları belirlenirken kişilerin, ödeme performanslarına, resmi kurumlara ve bankalara olan borçlarına, fatura ödemelerinin düzenli olup olmadığına, kredi kartı limitlerine, kredilerine, aylık gelir durumlarına kadar birçok kriter göz önünde bulundurulur. Böylece kredi ya da kredi kartı başvurusu yapan müşterilerin, kullanacakları kredi ya da kredi kartının geri ödemesini yapıp yapamayacağı hakkında bilgi sahibi olunur ve geri ödeme riskli görünüyorsa ret cevabı verilir.

 

Bu nedenle nakit sıkıntısı çekerek, acil nakit ihtiyacı duyarak bankalardan kredi başvurusu yapan kişiler açısından kredi notu çok büyük önem taşımaktadır. Kredi notu düşük olan kişilere, bankalar tarafından kredi kullandırılmayacak ya da kredi kartı verilmeyecektir. Kredi notu, banka ile ilişki halinde olan herkes için anlam taşıdığından, kredi notunu düşüren ya da kredi notunu yükselten nedenleri bilmekte büyük fayda vardır.

 

Kredi notu neden düşer? Soruna verilecek birçok cevap vardır. Kredi notunun düşmesini etkileyen en büyük etkenlerden biri, kişinin ödeme alışkanlıklarıdır. Yani ödemelerini düzenli olarak zamanında yapan kişilerin kredi notu yüksek olurken, ödemlerinde aksamalar olan, ödemelerini gününde düzenli olarak yapmayan kişilerin kredi notu düşük olacaktır. Banka ödemelerinde meydana gelen 1-2 günlük gecikmeler bile, kredi notunu olumsuz olarak etkileyecektir. Ayrıca sadece banka ödemeleri değil, kredi başvurusunu yapan kişinin fatura ödemelerinde, vergi dairelerine olan ödemelerde olan aksamalarda, kredi notunun düşmesine neden olacaktır. Özellikle esnafların ödeme günü gelen çeklerini ödememesi, banka senetlerinin geç ödenmesi gibi durumlarda da kredi notunu düşürecektir. Başvurulan bir kredi ya da kredi kartı için gelen ret cevabı, kredi notunu düşürmektedir. Ret cevabının ardından kısa süre içinde farklı bankalara da başvuru yapılması durumunda, kredi notu yine düşecektir.

 

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir