Kredi Kartı Başvurusu

Kredi Kartımı gerçekten Tanıyor muyum?

Kredi Kartımı gerçekten Tanıyor muyum?

Tüketicilerin kredi kartı kullanmadan evvel mutlaka kredi kartını çok iyi tanıması gerekmektedir. Bunları maddeler halinde sıralarsak;

Kredi kartı faizleri, banka kredilerinin faizlerine bakılırsa çok daha yüksektir. Hesap kesim tarihlerinde, 10.000 liranın altındaki tutarlarda %20 asgari ödeme tutarı belirlenmekte, yalnız asgari kısmı ödenen kredi kartlarının kalan kısmına alışveriş faizi de denen akdi faiz uygulanmaktadır. Ayrıca asgari meblağın altındaki ödemelerde kredi kartları kullanıma kapatılabilir, bu durumda kartlarımız yalnız para yatırımına açık olur.

Örnek vermek gerekirse, 1000 liralık bir borun asgari ödemesi 200 lira olmaktadır. 100 liralık bir ödeme gerçekleştiğinde, kalan 100 liralık kısma gecikme faizi uygulanmaktadır. 800 liralık düzgüsel borca ise alışveriş faizi uygulanmaktadır.

Güncel Kredi Kartı Bilgileri

Kredi kartı faizleri son ödeme tarihinde bir kere de hesaplanmakta ve bu nedenle geri dönüşü olmamaktadır. Bir gün geç meydana getirilen kredi kartı ödemeleri bile bize bir aylık olarak hesaplanan gecikme faizi ve alışveriş faizi olarak geri dönmektedir. Örneğin 15 Ekim’de kesilen bir hesabın son ödeme zamanı 25 Ekim olmakta, bu ana kadar ki faiz 25 Ekim gecesi hesaplanmakta ve 26 Ekim’de yapılan ödemeler de faiz hesaplanmış bulunmaktadır.

Nakit çekimlerde, hesap kesim tarihine kadar beklenilmemekte, geçici olarak alışveriş faizi uygulanmakta, böylece borcun tamamı ödense bile nakit çekim faizi alınmaktadır.

Taksitli alışverişlerde, kredi kartı limiti alışveriş tutarı kadar düşmekte, daha sonra ise ödeme yapılmış oldukça limit artmaktadır. Bu tutara gecikme faizi ya da alışveriş faizi uygulanmamaktadır.

Kredi kartı faizler üst limitleri Merkez Bankası tarafınca belirlenmektedir. Genel olarak piyasa da kredi kartları bu faiz oranının altına inmemektedir. Kartlardan, kart çeşitlerine göre senelik ücret talep edilebilmektedir. Merkez bankasının 1 Ekim tarihinde belirlenen son kredi kartı faizleri; aylık azami akdi faiz oranı: % 2.44, aylık azami gecikme faiz oranı: %2.94’dür. Unutmamalıyız ki kredi kartı ile alışveriş yapmadan önce, hesap kesim zamanı ve son ödeme tarihi hakkında data sahibi olmalı, bu günleri geciktirmemeli, birden fazla kredi kartı kullanım durumunda hesap kesim tarihlerimizi bankamızı arayarak belirlemeli ve özellikle senelik ücretler hakkında informasyon haiz olmalıyız.

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir