Kredi Kredi Notu

En Uygun Kredi için Kredi Notunuzu Yükseltin!

Kredi alırken bankaların ilk baktığı kriterin kredi notu olduğunu biliyor muydunuz? En uygun krediyi almak için kredi notunuzun yüksek olması gerekiyor. Eğer kredi notunuz düşükse bankalar yüksek faiz oranlarından kredi teklif edecektir.

Kredi Notu Nedir?

Bankalardan pek çok ihtiyacınız için kredi çekebilme imkânınız vardır. Fakat bankaların sizlere kredi verebilmesi için ihtiyaç duyduğu şeylerden biri de kredi notunuzdur. Kredi notu banka kredisi almak isteyen pek çok kişinin karşısına çıkan bir sorunu oluşturur kimi zaman. Fakat bankaların kendini garantiye alması ve müşterilerine güvenebilmesi için kredi notunuz oldukça önemlidir. Peki, kredi notu nedir?

Kredi notu sizlerin tüm finansal harcamalarının bir arada toplanıp hesaplanması sonucu ortaya çıkan bir sistemdir. Kredi notunuz hesaplanırken sizlerin olası risk durumları çıkartılmakta ve bankalar sizlere kredi imkânı tanıyıp tanımamaya bu sonuç aracılığı ile bir cevap verebilmektedir.

Bankalar Kredi Taleplerini Neye Göre Onaylar?

Bankalar için kredi notu tek ölçüt olmasa da önemli ölçütlerden birini oluşturduğundan dolayı kredi notu önemli bir yere sahiptir. Eğer bankalardan kredi almak ya da kredi kartı başvurusunda bulunmak istiyor iseniz kredi notunuzun yüksek olup olmamasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bankalar kredi notunuzun yanı sıra gelir durumunuz gibi bir takım gerekli belgelere de ihtiyaç duymaktadır. Fakat kredi notunuz düşük ise bankaların size tanıyacağı imkânlar da sınırlı olacaktır. Bu nedenle kredi notunuzu her zaman yüksek tutmanız sizler için faydalı olacaktır. Bankalar gelir durumunu araştırırken bu gelirin hane halkı içerisinde kaç kişi ile paylaşıldığı gibi bir takım detaylara da dikkat edebilmektedir. Bunun yanı sıra çalıştığınız kurumunda bankaların kredi ya da kredi kartı talebinizi yerine getirmesinde önemli bir yeri vardır. Kredi notunuzu Akbank üzerinden öğrenmek için tıklayınız

Kredi Notu Nasıl Yükselir?

Kredi notunuz sabit olmadığından dolayı yükseltmek ve düşürmek tamamen size bağlıdır. Kredi notunuzu yüksek tutmak istiyor iseniz bankalar olan borcunuzun istikrarlı bir şekilde ödenmesi gerekmektedir. Ayrıca bankalar ile düzenli çalışarak da kredi notunuzu yükseltebilme imkânınız vardır. Bu nedenle eğer mümkün ise fatura ve diğer ödemelerinizi banka kartları ile yapmaya çalışarak da kredi notunuzu yükseltebilirsiniz. Kredi notu yükseltmek için diğer bankalardan açmış olduğunuz hesapların bir kısmını, kullanmadıklarınızın tümünü kapatarak sizlerde kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Bankalar için kredi vermede tek koşul kredi notu olmasa dahi kredi notu bankalar ile çalışabilmeniz için öncelikler arasında yer almaktadır. Bir sonraki yazımız ATM Para Çekme limitleri yazımızı okuyabilirsiniz.

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir