Bankalar

Ek Hesap Nedir?

Ek Hesap Nedir? –Banka yetkililerin müşterileri için sundukları ve krediler kategorisine giren ek hesaplar, müşterinin hesabında hiç para olmasa bile ek hesap talep ettikleri veya ani olan işlerde hesaptan para çekebilme aynı zamanda hesaba para aktarabilme gibi işlemlerin yapılandırılmasını sağlayan özel hizmetlerden birisidir.

Bu gerçekleştirilen hizmet sayesinde, bir yere yatırılacak parayı unutmuş olsanız bile otomatik ödeme sistemi gecikmeden ödemektedir. Aynı zamanda para çekmek istediğinizde hesabınızda paranız olmasa bile para ihtiyacınız giderilmektedir. Fakat ek hesapları dikkatli bir şekilde kullanmalısınız ayrıca özenle takip etmeniz gerekir. Çünkü unuttuğunuz bir ödemenin hesabınızdan çekilmesi sonucunda hesap eksi bir bakiyeye düşerek faiz uygulaması devreye girecektir.

Hesabınızdan çekilen tutar düşük olsa da hesabınızın eksiye inmesi ve eksi olan tutarın son ödeme tarihinin gecikmiş olması en önemli olan kredi notu puanınızı da olumsuz etkileyecektir. Dolayısıyla puanınız gereksiz bir sebep yüzünden düşmesine sebep olacaktır. Bu yüzden kredi notu puanını korumak ve faiz ödemesi yapmamak için muhakkak ek hesabın takibi her zaman yapılmalıdır.

Ek hesap tutarı ödenmezse ne olur?

 Ek hesap tutarının ödemesi yapılmaması durumunda ise; aynı kredi yâda kredi kartı ödemesi yapılmaması gibi yasal işlem süreçleri başlar. Banka yetkilileri ilk olarak; borç için sizinle irtibat sağlayacak daha sonra yasal işlemler süresinin başlanması adına bankanın avukatına yönlendirerek yasal işlemleri başlatmış olacaktır.

Avukat aşamasına yansıtılan bu durumun ileriki süreci ise avukat bir şans daha vererek sizin borcu ne zaman ve nasıl ödemeniz konusunda yardımcı olarak iletişim kurmayı dener. Daha sonra Avukata devredilen borcun yapılanması konusunda sizinle konuşma yapar ve borcun ödenmemesi durumunda adres bilgilerinize ulaşılarak icra memurlarını yönlendirir.

Sadece o anlık nakit avansınızı karşılayarak borcunuza sadık kalmazsanız böyle kötü durumlar ile karşı karşıya gelmek mümkündür. Bu yüzden genel olarak ek hesaptan nakit ihtiyacınızı aylık gelirinize göre ve ödeyebileceğiniz kadar tutar çekmelisiniz. Bu yüzden ek hesabınız varsa ya da kullanmak istiyorsanız mutlaka düzenli takip etmelisiniz. Bankanın birçok avantajı hususunda yararlanmak sizin elinizde olduğu gibi sonunu düşünmeden hareket etmeniz ise dezavantaj olur.

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

One thought on “Ek Hesap Nedir?

  1. Ek hesap olmasa yanmıştık zaten, ama ek hesap deyip ödemeleri geciktirmeyin aman kara listeye bile düşersiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir