Kredi Kredi Notu

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi

Kredi Notu Düşük Olanlara Kredi – Kişilerin bankaya olan kredi kartı ve kredi taksitlerini geciktirmesi durumlarında, kişilerin kredi notu düşer. Bu taksitlerin 3 ay gibi bir süre boyunca ödenmemesi durumunda ise kredi notları tamamen dibe vurur ve kişiler için yasal takip süreçleri başlar. Aynı zamanda kredi kartlarının asgarisinin %25’lik bir kısmının ödenmemesi de, kredi notunun düşmesine sebep olur.

 

Kredi notunuzun Findeks, Merkez Bankası ve Kredi Kayıt Bürosu kayıtlarında beklenen seviyenin altında olduğu tespit edilirse, bankalar size kredi vermek konusunda belli zorluklar yaşatabilir. Bu noktada iki farklı müşteri tipi ortaya çıkmaktadır. Kredi notu düşük olanlar ve kara listeye girenler olmak üzere iki farklı müşteri tipi ortaya çıkar ancak bu ikisi birbirinden farklıdır. Kara liste, bankalar tarafından daha riskli olarak görülür. Kara listeye giren kişiler, bankalardan 5 yıl gibi bir süre boyunca hiçbir şekilde kredi çekemez. Yani kara listede iseniz, bankadan kredi çekmek için herhangi bir çözüm yolu yoktur. Ancak kredi notu düşük olanlar ise, belli şartlar altında bankalardan kredi çekebilir. Bazı şartlar dahilinde kredi notu düşük olanlara kredi veren bazı bankalar bulunmaktadır. Ancak unutmamak gerekir ki, her bankanın böyle bir mecburiyeti bulunmaz. Yani bazı bankalar, belli şartları yerine getirseniz dahi, kredi notunuzun düşük olması sebebiyle kredi talebinizi reddedebilir.

 

Kredi Notu Düşük Olanlar İçin Kefilli Başvurular

Kredi notu düşük olan kişilere kredi veren bankaların genellikle beklediği başvuru şekli, kefilli başvurulardır. Bu noktada özellikle kamu kuruluşlarında çalışan bir yakınınız var ise, bu kişiyi kefil olarak göstermeniz daha etkili olacaktır. Kamu kuruluşlarında çalışan kişiler bankalar için her zaman sağlam bir teminat oluşturur. Bunun dışında sağlam ve net bir geliri olan bir kişinin kefil gösterilmesi durumunda da kredi talebiniz yine olumlu sonuçlanır.

 

İpotekli Başvurular

Üzerinize kayıtlı olan herhangi bir taşınmazı, bankaya ipotek ettirerek de kredi çekebilmeniz son derece mümkündür. Bu tarz bir teminat göstermeniz durumunda, kredi notunuz düşük olsa bile, talebiniz olumlu olarak sonuçlanır. Elbette bu noktada, kredi taksitlerinin gecikmesi durumunda bankanın taşınmaza el koyacağını da unutmamak gerekir.

 

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir