Bankalar

Kar Payı ve Faiz Arasındaki Fark Nedir

Kar Payı Nedir- Kar payı ve faiz kavramları ne kadar birbirine yakın gibi dursalar da genel olarak birbirlerinden çok uzak bir anlamı ve farkları olan kavramlardır. Faiz, muhafazakar toplum tarafından reddedilen bir sistemdir. Çünkü faiz hak sarf etmeden kazanılan bir sistemdir ve bu toplumumuza göre yanlıştır. Peki, ama genel olarak kar payı ve faiz kavramlarının arasındaki fark nedir?

 

Faiz Nedir?

 

Faiz, yatırılan tutara belirli süreçlerde kar onayı yapılmasıdır. Buradaki asıl amaç, Yatırımı yapan kişi ileride ne kadar kar edeceğini önceden haberinin olmasıdır. Fakat kar payında, yatırımı yapan kişinin önceden ne kadar kar edeceğini bilmeden kar ve zarar işlemlerine dayanan sitemdir.

 

Kar Payı ve Faiz Arasındaki Fark Nedir?

 

Katılım Bankası dediğimiz, kar ve zarar mantığına bakılarak kar payında, banka yatırım yapan kişinin parasını farklı iş konularında değerlendirerek, ortada birikmiş olan paraların el edilen karlar bölünerek yatırımcıların hesabına dağıtılmaktadır. Fakat her zaman kar edilir diye bir kavram yoktur. Bankalar, yaptığı yatırımlarda kar etmezse, kar payı yatırmayabilir. Hatta hesabınızda olan anaparada eksikte çıkabilir.

 

Yukarıda bahsedildiği gibi kar ve zarar sisteminde yatırımcı hiç bir zaman ne kadar kar payı olacağını bilemez. Faiz de, sistem değişiklik göstererek, yatırımcı yatırdığı anaparanın belirli süre sonunda ne kadar faiz konulacağını bilir. Dolayısıyla kar payı değişken, faiz ise sabittir. Ekonomik kriz ya da ekonominin iyi olması kar paylarının değişiminde büyük rol oynayacaktır.

 

Faizde ister ekonomi bitsin, isterse çok iyi olsun kar payı her zaman sabittir. Her zaman alacağın tutar bellidir. Faizi reddeden ve toparladıkları fonları başka iş sektörlerinde değerlendirme yapan bankalarda değerlendirmek için kullanan yatırımcılar alacağı riski bilememektedir.

 

Kazanacakları ya da kaybedecekleri hiç bir zaman belli değildir. Bu, bir sonunu bilmediğiniz bir sektöre girmek ve şansa bırakmak gibidir. Şansın olduğu gibi riskte vardır. Dolayısıyla hayatında risk istemeyen, elindeki birikmiş anaparayı kaybetmek istemeyen yatırımcılarımıza sürekli tavsiyede bulunacağımız yatırım türüdür. Buna karşılık olarak her zaman kazanmayı seven, riski hayatından uzak tutan yatırımcılar için ise faiz yatırım sistemini öneririz.

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir