Bankalar

Albaraka Türk EFT Saatleri 2017

Albaraka Türk EFT Saatleri 2017

Albaraka Türk’ten yapılan EFT’ler mesai saatleri içerisinde aynı gün karşı bankadaki hesaba geçmektedir. Ancak mesai saatleri dışında yapılan EFT’ler karşı hesaba sonraki ilk iş gününde geçmektedir. EFT Saatleri Hafta içi Resmi tatiller hariç Sabah 09:00 ile 17:00 saatleri arasıdır. EFT ile havale çok sık karıştırılan terimlerdir. EFT kelimesinin açılımı Elektronik Fon Transferidir. EFT Kelimesinin anlamı ise bankalar arası para transferidir. Örnek ile açıklamak gerekirse Albaraka Türk’teki hesabımdan Akbank’ta bulunan herhangi bir hesaba yapılan para transferidir. Havale ise aynı bankadaki hesaplara yapılan para transferi anlamına gelmektedir. Örnek vermek gerekirse Albaraka Türk’teki hesabımdan başka birisine ait yine Albaraka Türk’te bulunan hesaba para transferidir. Eğer aynı bankada birden fazla hesabınız bulunuyor ise bu hesaplar arasında yapacağınız para transferine Hesaplarım arası para transferi denilmektedir.

EFT Saatleri Kaça Kadar ?

Eft saatleri bankadan bankaya farklılık göstermez. Bunun nedeni T.C. Merkez bankasına entegre olarak çalışmalarından kaynaklıdır. Yaptığınız EFT işlemlerinde para hesabınızdan çıkar ve Merkez Bankasının onay havuzunda işlemleri tamamlandıktan sonra karşı bankada gönderdiğiniz hesaba geçmektedir. Genelde mesai saatleri içerisinde bu işlemler 5 dakikadan daha kısa sürmektedir. Ancak işlem yoğunlukları olduğu zamanlarda bu işlemin süresi de uzamaktadır. Ayrıca yüklü para transferleri de belirli süre havuzda bekletilmektedir. Kısaca bütün bankalarda mesai saatleri içerisinde EFT Saatleri 17:00’ye kadar sürmektedir. Saat 17:00’den sonra yapılan işlemler ertesi iş günü karşı hesaba geçmektedir. Burada unutulmaması gereken bir etken de mesai saatleri dışında verilen EFT talimatlarında para hesabınızdan çıkmaz ve ekrana not düşer, Talimatınız şu gün şu saatte “hesapta para olması halinde ” yapılacaktır. Bunun anlamı siz talimatı verdiğiniz zaman hesabınız müsait olabilir ancak hesaptaki para herhangi bir neden ile kullanıldığı takdir de, ödeme işlemi gerçekleştirilemez.

 

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir