Kredi

İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır?

İkinci El Araç Kredisi Nasıl Alınır – Günümüzde ikinci el taşıt kredileri neredeyse tüm özel ve devlet bankaları tarafından bireylere sağlanmaktadır. Ancak sıfır araçlarda olduğu gibi ikinci el araçlarda da bazı alım koşulları bulunmaktadır. Öncelikli olarak bireylerin ikinci el araçlar alabilmeleri adına araçların yaşının beş yılı geçmemesi geremektedir. Yine aynı şekilde bireyin aylık gelir belgesinin bulunması, ikinci el araç kredisi alınmasında gereken koşullardan bir tanesi olarak dikkat çekmektedir.

İkinci El Taşıt Kredisi Nedir?

İkinci el taşıt kredileri, bireylerin sıfır km de ikinci el ya da az kullanılmış araçlar adına bankalardan kullandıkları krediler olarak bilinmektedir. Bu noktada araç almak isteyen bireylerin maddi açıdan zorlanmamaları adına oluşturulan uygun faiz oranlı ikinci el taşıt kredisinde, daha detaylı bilgi sahibi olmak isteyen bireylerin kullandıkları banka şubelerinde müşteri temsilcilerinden bilgi almaları daha faydalı olacaktır. Her bankanın ikinci el taşıt kredisi koşulları değişiklik göstermektedir.

Taşıt Kredisine Başvurmadan Önce Neler Yapılmalı?

Taşıt kredisine başvurmadan önce bireylerin almak istedikleri ikinci el araçlarının kaç yaşında olduğunu öğrenmeleri, araçta herhangi bir hasar olup olmadığını kontrol ettirmeleri faydalı olacaktır. Genel olarak ikinci el araçlar, sıfır araçlara göre daha fazla yıpranan taşıtlar oldukları için banka kredisi kullanmadan önce bireyin böyle bir kontrol gerçekleştirmesi maddi açıdan yararına olacaktır.

Daha sonrasında ise 2. el taşıt kredisi hesaplama işlemlerini yapmalıdır. Bütçenize en uygun faizli krediyi veren bankanın bulunması, aylık kredi ödemesinin de daha uygun fiyatlı olmasını destekleyecektir. Banka ve faiz oranlarının araştırılması ve hesaplama araçlarının kullanılmasının yanı sıra ekspertiz araştırılması ve araç değerinin hesaplatılması da bilgi sahibi olunması adına önemlidir.

2.El Taşıt Kredisini Nasıl Alırım?

2.el taşıt kredisi, tüm bankalardan kolaylıkla alınabilmektedir. Günümüzde yeni kurulmuş olan bankaların dışındaki tüm bankalar, bireylere uygun faiz oranları ile birlikte araç kredisi başlığı altında ikinci el taşıt kredisi imkanı oluşturmaktadır. Krediden yararlanmak isteyen bireyler, aylık gelir belgeleri ile birlikte bankalara başvurdukları takdirde kısa süre içerisinde araçlarının ücretlerinin %60’ına kadar krediyi alabilmektedir.

Kasko sigortasıyla aracınızın başına gelebilecek her türlü çarpma, çarpılma, yangın, hırsızlık gibi kazaların bedelini karşılayabilirsiniz. Kasko değeri de aracınızın bu kazalar sonucundaki üst limitini gösteren değerdir. Hesapkurdu kasko değer listesi ile hesaplamalarınızı kolayca ve hızlıca yapabilir, en çok satılan araçların kasko değerleri tablosunu inceleyebilirsiniz.

Kredinin Onayı Ne Kadar Sürer?

2.el taşıt kredisine başvuran bireyler adına kredinin onay süresi değişiklik göstermek ile birlikte en fazla bir hafta sürmektedir. Bazı bankalarda belirtilen durum 2 ya da 3 iş günü gibi bir süreyi de kapsayabilmektedir. Konu hakkında pek çok bankanın internet sitesinde ya da mobil bankacılık uygulamalarında, başvuru ne durumda isimli takip kategorileri de yer almaktadır. Bireylerin bu tür sistemleri takip etmeleri, kredi onay sürecinden en kısa süre içerisinde haberdar olmalarını adına da oldukça pratiktir.

Taşıt Kredisi Kullanım Miktarı

Taşıt kredisi kullanım miktarı, en düşük %50 en yüksek ise %60 olarak belirlenmektedir. Alınacak olan aracın, yaklaşık olarak en fazla %60’ını nakite olarak bireye sunan bankalar, geri kalan tutarı, müşterinin kendisinin ödemesini talep etmektedir. Özellikle 0 km araçların dışında ikinci el araçlarda, araç fiyatının tamamı taşıt kredisi kapsamında kullanılamamaktadır. Bunların yanında ise araç değeri 50 bin tl’yi geçen taşıtlara %70 oranında kredi sağlanırken daha yüksek miktarda nakit desteği de duruma göre oluşturulabilmektedir.

Taşıt Kredisinde Kredi Notunun Önemi

Taşıt kredisinde, diğer kredi türlerinde olduğu gibi kredi notu büyük önem taşımaktadır. Bireylerin bankacılık işlemlerine dair yaptıkları tüm aşamalarında önemli bir noktada yer alan kredi notu, taşıt kredilerinin yanı sıra konut ve ihtiyaç kredilerinde de bireylerin kredi kullanım gücünü etkilemektedir. Kredi notu düşük olan bireylerin başvurdukları taşıt kredileri, bankalar tarafından onaylanamayacağı gibi bazı durumlarda da aracın değerinin %10’u ya da %20’si bireye kredi kapsamında sunulmakta, daha yüksek tutarda krediler onaylanmamaktadır. Olumsuz bir durum yaşanmaması adına kredi notuna dikkat etmek faydalıdır.

 Kredi Notumu Nasıl Yükseltebilirim?

Bireylerin kredi notlarını yükseltmeleri adına öncelikli olarak ödemelerini düzenli olarak gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Banka ve kredi işlemlerinin yanı sıra kurumlara gerçekleştirilen tüm ödemeler, telefon faturalarının bile düzenli olarak ödenmesi, kredi notunun yükselmesine yardımcı olmaktadır. Bu noktada en çok kullanıcının kredi notunu etkileyen işlemler bankacılık işlemleridir. Kredi taksitinin düzenli ödenmemesi, kredi kartının ödeme tarihlerinin geçirilmesi ya da geciktirilmesi bireylerin kredi notunun düşmesine neden olmaktadır. Bu durum ise daha sonrasında kredi işlemlerini etkilemektedir

Şükrü Saraç
Kredi kartı başvurusu, kredi notu ve bankacılık ile ilgili çözümeler makaleler yazıyorum. İşletme mezunuyum ve Türkiye'nin en büyük bankalarında çalışmaktayım

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir